Home / olta&balıkçılık / LRF Nedir Nasıl Yapılır? / Alper SERTTAŞ

LRF Nedir Nasıl Yapılır? / Alper SERTTAŞ

LRF Nedir Nasıl Yapılır?

Sevgili dostlar, son zamanların popüler avcılığı LRF… Nedir bu LRF? Nasıl yapılır? Balık avcılığıyla amatör olarak ilgilenen herkesin kulağına ilişen LRF avcılığı da, spin avcılığına benzeyen ama ufak tefek farkları, artıları eksileri olan farklı bir avcılık yöntemi diye kısaca açıklayabiliriz.

LRF avcılığı benim en çok sevdiğim avlanma şeklidir. İncecik takımlarla av yapılan, yem olarak sahte silikonlar kullanılan bu avcılık aslında beceri ve tecrübe gerektiren bir av yöntemidir.

Japonya’da ve Avrupa’da bir kaç yıl öncesinde kullanılmaya başlanan bu yöntem yine bir kaç senedir de ülkemize gelen ince kamışlarla bu tekniğin ilk temelleri atılmıştır. LightRock Fishing yani kısaca LRF avcılığı aslında hafif kaya balıkçılığı’ndan çıksa da artık kaya, kum, taşlık ayırmadan her yerde verimli olarak av vermekte ve bir çok balığın avlanıldığına şahit olmaktayız.

Spin avcılığında olduğu gibi sert maket balıkların at-çek avcılık yapılmakla birlikte kokulu ve kokusuz silikonlarla da doğru aksiyon verilerek balıkları kandırmak mümkündür. Türkiye’de de bu sistemi LRF adı altında kalıplaştırmış olsak da, bu sistemi aslında tek bir kalıp altında tutmak ne kadar doğrudur bilemiyorum.

Amatör balık avcısı olarak nitelendirdiğim biz balık avcılarının aslında amacı tuttuğu her balıktan büyük zevk almaktır. Bu konuda da nasıl spin avcılığında farklı, surf avcılığında farklı olduğu gibi LRF avcılığında da farklı takımlar kullanmak gerekir. Kendine has kamış, makine misina ve silikon&maket balıklar kullanılarak küçücük bir istavritte bile trofe tadını oltanızda alabilmek bu tekniğin en güzel özelliğidir. Bu teknikte amaç kovalarca balık tutmak değil, tutulan bir tek balıkta bile trofe tadında av yapabilmektir.

Yazının devamı ve görselleri OLTACI DERGİSİ OCAK 2020 107. SAYISINDA

ABONE OLMAK İÇİN 05443414082 WhatsaAp ABONE yazın sizi arayalım veya linki tıklayarak abone olunuz

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf4-3si7QVXaAdwJymBmKm5RH1V5k_MGBkOzWAmP1D00XeMPw/viewform

About Ali İhsan Üçbaş

Check Also

Ticari Ve Amatör Balıkçılar Bir Araya Geldi

Ticari Ve Amatör Balıkçılar Bir Araya Geldi Ülkemizde ticari ve amatör balıkçılık faaliyetlerinde bulunan iki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Oltacı Dergisi Uygulaması sayesinde her an cebinizde taşıyabileceğiniz av , doğa , yaban hayatı ,
oltacılık , balıkçılık ve sektörü hakkında her şeyi günlük ve anlık bilgiye sahip olmanızı sağlıyor .Yaban hayatı , av , doğa, av köpekleri , outdoor , olta ve amatör sportif balıkçılık ile ilgili sektörel gelişmeleri, yazarlarımızın makalelerini , videolar, fotoğraflar, fuarlar ve festivaller hakkında bilgilere hızlıca ulaşma ve hayatınıza renk katma imkanı sağlıyoruz.
Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına ulaşabilirsiniz.

Bi Tık Yeter…!

Oltacının Sektörün Gözü Kulağı Sesi

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..