Home / olta&balıkçılık / Fransa Balık Macerası / Okan KOÇ & Tunç ÖZTUNÇ

Fransa Balık Macerası / Okan KOÇ & Tunç ÖZTUNÇ

Fransa Balık Macerası

Fransa’da iki arkadaşın bir günlük balık macerası:

Bir haftadır iple çektiğimiz pazar avımızı sabırsızlıkla bekliyorduk.

Ben (Okan) ve av arkadaşım (Tunç) geceden hazırladığımız balık malzemelerini ve bellyboatlarımızı arabaya yükledik. Güzel bir kahvaltıdan sonra yeni keşfettiğimiz meramızda buluştuk. Hazırlandıktan sonra, ekipmanlarımızla suya sessizce girdik, artık balık avımız başlamıştı ve hedefimizde, Perch (tatlı su levrek balığı) ve turna vardı.

Bu soğuk havada rekor bir turna (100+) istiyordum. Bigbait takımımla, 100 gramlik (Svartzonker) sahte balık atmaya başladım.Genelde kıyıdan 30-50 metre uzaklaşıp geldiğim yöne doğru çalışıyorum ve sahtem suya dokunduğu an bir kaç saniye bekleyip sahtenin düzgün ve duraksız yüzmesini sağlamak için sakince çekmeye devam ettim.Fakat, bir saat sonunda istediğimi elde edemeyince, light takımıma geçip rubber jig + craw (kerevit taklidi (10gr) kullanmaya karar verdim.Light takımımla sahteyi dibe bırakıp, ufak gestlerleçek bırak yaptım.Sürekli dibe düştüğünü hissederek çalıştım.

Bir süre sonra bir vuruş hissettim.İlk an büyük bir levrek zannettim, ama yanılmışım.Balığın ağzına kancanın iyi saplandığından emin olduktan sonra kafa darbelerinden anladım ki, misinanın ucunda güzel, iri bir turna vardı. Küçük uğraşlar sonucu balığım yüzeye çıktı, elime aldım, fotoğrafladıktan sonra balığı suya geri iade ettik. 15 dakika sonra Tunç, sonardan (deeperchirp+ modeli) büyük perch sürüsünün yerini tespit etti. Bu sürü yaklaşık 12metre derinlikte ve kalabalıktı. Tecrübelerimize dayanarak şunu söyleyebilirim ki büyük perch sürüleri son baharda ve kış aylarında toplu halde avlanıyor. Hiç vakit kaybetmeden sahtelerimizi dibe indirdik (Tunç misinasında iki sahte kullanıyordu (silikon), bende kerevit taklidiyle devam ediyordum) Levrekler sahteler dibe iner inmez saldırmaya başladı.

Yazının devamı ve görselleri OLTACI DERGİSİ ARALIK 2019 106. SAYISINDA

ABONE OLMAK İÇİN 05443414082 WhatsaAp ABONE yazın sizi arayalım veya linki tıklayarak abone olunuz

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf4-3si7QVXaAdwJymBmKm5RH1V5k_MGBkOzWAmP1D00XeMPw/viewform

About denka1907

Check Also

Ticari Ve Amatör Balıkçılar Bir Araya Geldi

Ticari Ve Amatör Balıkçılar Bir Araya Geldi Ülkemizde ticari ve amatör balıkçılık faaliyetlerinde bulunan iki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Oltacı Dergisi Uygulaması sayesinde her an cebinizde taşıyabileceğiniz av , doğa , yaban hayatı ,
oltacılık , balıkçılık ve sektörü hakkında her şeyi günlük ve anlık bilgiye sahip olmanızı sağlıyor .Yaban hayatı , av , doğa, av köpekleri , outdoor , olta ve amatör sportif balıkçılık ile ilgili sektörel gelişmeleri, yazarlarımızın makalelerini , videolar, fotoğraflar, fuarlar ve festivaller hakkında bilgilere hızlıca ulaşma ve hayatınıza renk katma imkanı sağlıyoruz.
Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına ulaşabilirsiniz.

Bi Tık Yeter…!

Oltacının Sektörün Gözü Kulağı Sesi

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..