Home / altay tuna polat / Kayıp Balık / Altay Tuna POLAT

Kayıp Balık / Altay Tuna POLAT

Kayıp Balık

Muğla – Bir gün bir balık suda kaybolmuş. Yıllar boyu içinde yaşadığı su artık ona farklı gelmeye başlamış. Eski dalgaları, eski akıntıları, o içinde yaşadığı suyun eski rengini artık tanıyamaz olmuş. En büyük sevdalısı olan suyunu kaybeden bu balık onu aramaya çıkmış.

Yıllardır yaşadığı yerden çıkıp suyunu bulmak içi uzun bir yolculuğa çıkmış. Suyun kendisini terk ettiğini düşünmüş ilk önce, ama sonra kendisinin onun canını sıkacak bir şey yapmış olabileceği aklına gelmiş. Belki benim yüzümden değildir bu terkediş, sorun suyun kendisindedir diye düşünmüş. Belki bozulmuştur su; benim içinde mutluca yıllardır yüzdüğüm, içinde arkadaşlarla sardalya sürülerini kovaladığım su belki artık kirlenmiştir diye düşünmüş. Kafasında bu sorular ve şüphelerle denizleri, okyanusları ve boğazları dolaşmış. O suyu bir daha hiç bulamamış ve yıllar seneler sonra evine geri dönmüş. O kirlenmiş suyun içinde yaşamayı kabulleneceğime suyumu kirletenleri bulup onlarla savaşırım diye düşünmüş ve bir yolculuğa daha çıkmış.

Bu sefer bir önceki yolculuğundan farklı olarak temiz suyu değil kirli suyu takip etmeye başlamış. Limanları, barajları, kanalları aşmış ve suyunu kirletenleri bulmuş. Onların hepsi karanın hâkimi insanlarmış. Bütün arkadaşlarının toplam nüfusunu son 100 yılda yüzde 50’ye yakın yok eden insanlar. Sulardaki çeşitliliği 50 yılda yarıya düşüren insanlar. Suyunu kirletenin de insanlar olduğunu öğrenen bu balık intikam almaya karar vermiş.

İlk başta dişleriyle misina ağlarını parçalamış, eski evine gidince sepetlerdeki sarpalara çıkış yolunu göstermiş, sırtı çekenlerin rapalalarına değil doğrudan schockleaderlarına saldırmış. Ve hala bu güzel balık mücadelesine devam ediyor. Muğla’ya tekrar gelişimizde hedefimizde yine yeni maceralar ve büyük balıklar vardı. Erdoğan Kaptan’la buluşup akşam suyunda denize çıktık. Hava güzel 7 knot civarı bir rüzgar esiyordu. Sırtı çekecektik. Biz spin takımımızı sırtı takımı olarak kullanıyorduk.

Yazının devamı ve görselleri OLTACI DERGİSİ KASIM 2019 105. SAYISINDAABONE OLMAK İÇİN 05443414082 WhatsaAp ABONE yazın sizi arayalım veya linki tıklayarak abone olunuz
tps://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf4-3si7QVXaAdwJymBmKm5RH1V5k_MGBkOzWAmP1D00XeMPw/viewform

About Ali İhsan Üçbaş

Check Also

8 gün içinde 4 gri balina cesedi bulundu

ABD’de San Francisco Körfez Bölgesi’nde 8 gün içinde 4 gri balinanın cesedi bulundu. Balinalardan birinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Oltacı Dergisi Uygulaması sayesinde her an cebinizde taşıyabileceğiniz av , doğa , yaban hayatı ,
oltacılık , balıkçılık ve sektörü hakkında her şeyi günlük ve anlık bilgiye sahip olmanızı sağlıyor .Yaban hayatı , av , doğa, av köpekleri , outdoor , olta ve amatör sportif balıkçılık ile ilgili sektörel gelişmeleri, yazarlarımızın makalelerini , videolar, fotoğraflar, fuarlar ve festivaller hakkında bilgilere hızlıca ulaşma ve hayatınıza renk katma imkanı sağlıyoruz.
Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına ulaşabilirsiniz.

Bi Tık Yeter…!

Oltacının Sektörün Gözü Kulağı Sesi

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..