Home / Genel / Fırtınada Motorlu Tekne Kullanmak / Hristo YUVANIDIS

Fırtınada Motorlu Tekne Kullanmak / Hristo YUVANIDIS

Özellikle şunu düşünmek gerekir ki, hoş vakit geçirmek için denize açıldığımızda kendimizi ve yakınlarımızı tehlikeye atmaya, azgın dalgalarla boğuşarak perişan etmeye hiç de gerek yoktur.

Hava bozduğunda kaptanın denizin üstünlüğüne saygı duyması şarttır. Bununla beraber her zaman olumsuz hava şartlarına karşı hazırlıklı olmalıyız. Yolumuz ne kadar kısa ise de yakıtımız “Ful” ca simitlerimiz, can yeleklerimiz yeterli olmalıdır. Gerekli olabilecek her şeyin nerede bulunduğunu bilmeli, ağır malzemelerin eşyaların düşmeyecek, savrulmayacak durumda olduklarından emin olmalıyız.

Motorun veya motorların “quick stop” aksamı kolumuzda takılı olmalıdır. Hava bozmaya başladığında teknedekileri yatıştırmalıyız. Panik yaratacak her şeyden kaçınmalıyız. Herkesi uygun yere oturtmalı, özellikle çocuklara mukayyet olmalarını hatırlatmalıyız.

Hızımız güvenli ve kontrollü olmalıdır. Hiç istemememize rağmen rotamızı başka yöne çevirmek zorunda olabileceğimizi unutmamalıyız. Ellerimiz dümene-direksiyonda ve gaz kolunda, ayaklarımız ise dengemizi kaybetmemek için hafif açık olmalıdır.

Herkese can yeleğini giydirmeliyiz. Bu gibi durumlarda teknenin türü, boyu ve su çizgisi (Teknenin suyun içinde olan kısmını ve suyun dışında kalan kısmını ayıran engi) farklı durumlar arzederler. Dalga yüksekliğinin bir veya iki metre olması önemli bir farklılık arzedeceği gibi, dalgaların pruvadan (baş taraftan) pupadan (kıç tarafından) bordelerden gelmesi farklı bir mücadele tarzını gerektirecektir.

Ayrıca sert havalarda beş metrelik bir tekneyi kullanmak başka, 8-10 metrelik bir tekneyi kullanmak başka bir şeydir. Dalgalarla başbaşa kaldığımızda ilk dikkat edeceğimiz şeyler dalgaların şekliyle, yönleridir. Teknemizin istikameti, teknemizin su çizgisini dikkate alarak belirlenmelidir.

Yani teknemizi hangi tarafa doğru yönlendireceğimizi dalga yüksekliğinin, teknemizin, su çizgisinin boyuna göre nispeti belirleyecektir.

DALGALAR PRUVADAN GELİYORSA

About Ali İhsan Üçbaş

Check Also

8 gün içinde 4 gri balina cesedi bulundu

ABD’de San Francisco Körfez Bölgesi’nde 8 gün içinde 4 gri balinanın cesedi bulundu. Balinalardan birinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Oltacı Dergisi Uygulaması sayesinde her an cebinizde taşıyabileceğiniz av , doğa , yaban hayatı ,
oltacılık , balıkçılık ve sektörü hakkında her şeyi günlük ve anlık bilgiye sahip olmanızı sağlıyor .Yaban hayatı , av , doğa, av köpekleri , outdoor , olta ve amatör sportif balıkçılık ile ilgili sektörel gelişmeleri, yazarlarımızın makalelerini , videolar, fotoğraflar, fuarlar ve festivaller hakkında bilgilere hızlıca ulaşma ve hayatınıza renk katma imkanı sağlıyoruz.
Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına ulaşabilirsiniz.

Bi Tık Yeter…!

Oltacının Sektörün Gözü Kulağı Sesi

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..