Home / onur fırat polat / SUDAK BALIK AVI

SUDAK BALIK AVI

Ülkemizde çeşitli isimlerle anılan, Levrekgiller ailesinin bir üyesi Sudak balığına, farklı yörelerde  Ak levrek, Dişli, Tatlı su levreği, Köstereç ve genelliklede #Sudak denilmektedir. Latince adı: Sander Lucioperca’dır.

Avrupa da ortalama bir Sudak balığı 3 – 4 kg arasında gelmektedir, ülkemizde ise ortalama bir sudak balığı 1 kg dahi ulaşamamaktadır. Bu nedenle sizleri yakala bırak yapmaya davet ediyorum.

IGFA kayıtlı Sudak balığı rekoru İsviçre’deki Lago Maggiore gölünde yakalandı, 11.48 kg ağırlığında ve 120 cm uzunluğunda gelen bu balık tabiiki benimde hayallerimi süslüyor.

Sudak balığı bildiğim ve tahmin ettiğim kadarıyla özellikle tatlı sularda Levrek ailesinin bilinen en büyük yakışıklı ve etkileyici üyesi.

Güçlü kaslı bir vücuda ve çok keskin dişlere sahiptir, sırt rengi hakiye, alt göbek bölümü krem rengine çalar ve dikey yanal çizgileri vardır. Uzun ve güçlü çenesindeki sivri dişlerle avladığı balığı mideye indirmeden önce etkisiz hale getirir.

Genç sudak balıkları sürüler halinde devriye gezerken, iri olan bireyler sürüden yavaş yavaş ayrılmaktadır. İrileştikçe ve kilosu arttıkça bir canavara dönüşür.

Sudak balıklarını yakala bırak yapmanızı tavsiye ediyorum. Fakat şöyle de bir durum var; Avrupa’nın bazı bölgelerinde yakaladığınız Sudak balığını tekrardan suya iade etmek ya da yakalayıp farklı bir göle nakletmek suç sayılıyor. Sebebine gelecek olursak, bu balık potansiyel sakıncalı bir tür, yani kısacası önüne gelen ve hareket eden ya da onu rahatsız eden her şeyi mideye indirmesidir.

Sudak balığını kısaca tanıdık, peki bu balığı nasıl yakalarız ?

Yazının devamı ve görselleri OLTACI DERGİSİ EKİM 2019 104. SAYISINDA
ABONE OLMAK İÇİN 05443414082 WhatsaAp ABONE yazın sizi arayalım veya linki tıklayarak abone olunuz 

tps://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf4-3si7QVXaAdwJymBmKm5RH1V5k_MGBkOzWAmP1D00XeMPw/viewform

About Ali İhsan Üçbaş

Check Also

Onun Adı; Cesur Bir ALA / Onur Fırat POLAT

Onun Adı; Cesur Bir ALA Büyüsüne kapılmamak mümkün mü? Türkiye’de bir insanın adını koyabileceği bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Oltacı Dergisi Uygulaması sayesinde her an cebinizde taşıyabileceğiniz av , doğa , yaban hayatı ,
oltacılık , balıkçılık ve sektörü hakkında her şeyi günlük ve anlık bilgiye sahip olmanızı sağlıyor .Yaban hayatı , av , doğa, av köpekleri , outdoor , olta ve amatör sportif balıkçılık ile ilgili sektörel gelişmeleri, yazarlarımızın makalelerini , videolar, fotoğraflar, fuarlar ve festivaller hakkında bilgilere hızlıca ulaşma ve hayatınıza renk katma imkanı sağlıyoruz.
Ücretsiz olarak erişim imkanı sağlayan bu uygulama sayesinde dilediğiniz yayına ulaşabilirsiniz.

Bi Tık Yeter…!

Oltacının Sektörün Gözü Kulağı Sesi

Gelişmelerden İlk siz haberdar olmak için uygulamayı yükleyiniz..